Fontanny PROKADO już w szkołach

Osiem szkół z terenu czterech gmin otrzymało od Związku Gmin PROKADO noworoczne prezenty – fontanny wody pitnej, popularnie nazywane „poidełkami”. Urządzenia serwujące nieodpłatnie zdrową i dobrą wodę dostarczaną przez Związek Gmin PROKADO szybko zostały docenione przez uczniów.

Zakończyła się akcja, której inicjatorem i fundatorem był Związek Gmin PROKADO. Na terenie gmin wchodzących w struktury Związku Gmin PROKADO, tj. w Prószkowie, Komprachcicach, Krapkowicach i Dąbrowie, w wybranych szkołach zamontowane zostały w grudniu 2016 r. urządzenia, szybko nazwane przez uczniów „poidełkami”.

Zdrowa woda, do której uczniowie będą mieli nieograniczony dostęp dzięki zamontowanym w szkołach fontannom, to alternatywa dla słodkich, często szkodliwych, napojów. Urządzenia wyposażone w higieniczne, antybakteryjne filtry są w zasadzie bezobsługowe, w bezpiecznych dla dzieci łagodnych kształtach. „Poidełka” montowane są na wysokości, która pozwala korzystać z wody również uczniom pierwszych klas. Woda, którą piją dzieci i młodzież to dobra woda dostarczana z sieci wodociągowej Związku Gmin PROKADO. O tym, jakiej jakości dzieci piją wodę, ich rodzice mogą sprawdzić na stronie internetowej prokado.pl. W zakładce „Nasza woda” są publikowane bieżące wyniki badań wody dostarczanej przez Związek Gmin PROKADO. Na terenie gminy Komprachcice fontanny zamontowane zostały w Publicznej Szkole Podstawowej w Komprachcicach oraz w placówce w Domecku, w Prószkowie – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Złotnikach i w Zespole Szkół w Zimnicach Wielkich, w Dąbrowie w zespołach szkół – w Dąbrowie i w Chróścinie, a w gminie Krapkowice - w Publicznej Szkole Podstawowej nr im. Juliusza Słowackiego oraz w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Krapkowicach-Otmęcie. We wszystkich placówkach dzieci i młodzież często korzystają z dostępnej bez ograniczeń wody - takie urządzenie to dla nich niezwykła atrakcja.

Anna Rutowicz, uczennica klasy III b Zespołu Szkół w Dąbrowie zdradza, że fontanna bardzo się dzieciom podoba:

–  Mogę się zawsze napić, na przykład, gdy zabraknie mi napojów. To też taka zabawa dla nas, chociaż trochę rozchlapujemy.

Uczniowie zdradzają, że fontanny wody pitnej widzieli dotychczas jedynie na filmach. Teraz „poidełka” zagościły w ich szkołach na wiele kolejnych lat.

–  To bardzo dobry pomysł, bo jak ktoś nie ma picia ze sobą, to zawsze może skorzystać. To jest interesujące dla całej szkoły, pierwszego dnia każdy koniecznie chciał się napić – mówi uczennica szóstej klasy, Izabela Filipowska z Zespołu Szkół w Zimnicach Wielkich.

W pierwszym etapie akcji w każdej gminie członkowskiej Związku fontanny zostały zamontowane w dwóch wybranych placówkach. W przyszłości Związek Gmin PROKADO planuje dostarczenie urządzeń do wszystkich zainteresowanych akcją szkół obszaru, na którym działa.